Grecka herbata górska – gojnik znana jest przede wszystkim przez entuzjastów kuchni śródziemnomorskiej, ale nie tylko. Na całym świecie słychać o jej zbawiennym działaniu na układ trawienny, nadciśnienie czy dolegliwości bólowe. Nie ma w tym nic dziwnego – napar z liści górskiej herbaty faktycznie łagodzi bóle, działa przeciwzapalnie, jak również uspokajająco.
Świeże liście roślin z rodzaju sideritis, czyli gojnik, zbierane są w Grecji w basenie Morza Śródziemnego. Mają charakterystyczny wygląd – cienkie, okrągłe gałęzie, puszyste liście oraz kwiaty w odcieniu fioletu, różu albo żółci, a ich zapach jest bardzo aromatyczny. Dlaczego warto pić taką herbatę i jak ją przygotować? Dowiesz się z naszego artykułu!
Korzyści, jakich możesz się spodziewać po regularnym piciu naparu z liści gojnik
Herbata górska – gojnik to wyjątkowo zapachowa mieszanka liści, która po zaparzeniu może przynieść Ci wiele korzyści. Każdy, kto choć raz był w Grecji i próbował tamtejszej kuchni, z pewnością nieraz słyszał o tym, jak dobrze taki napar działa na nasz organizm. Mieszkańcy okolic Morza Śródziemnego lubią się chwalić dobrodziejstwami natury, dlatego na greckich rynkach można spotkać mnóstwo suszonych mieszanek herbat górskich.
Poniżej prezentujemy zalety picia naparu z liści gojnik:
- ma on właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne,
- pomaga w obniżeniu ciśnienia tętniczego,
- poprawia pracę układu trawiennego,
- wspomaga walkę z chorobami płuc,
- uspokaja, działa relaksująco, dlatego może łagodzić delikatne stany depresyjne i lękowe,
- pobudza do pracy mózg oraz mięśnie,
- uzupełnia niedobory żelaza w anemii,
- wzmacnia układ odpornościowey,
- zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory.
Jak prawidłowo przygotować napar z herbaty górskiej z liści gojnik?
Przygotowanie takiego naparu, jaki polecają Grecy, jest nieco czasochłonne, ale jego smak, zapach, a przede wszystkim działanie niewątpliwie nam to wynagradza. Najpierw należy zagotować wodę, a potem wrzucić kilka świeżych liści gojnik do wrzątku. Kolejnym krokiem jest zmniejszenie ognia i gotowanie naparu od 5 do 10 minut.
W przypadku herbaty suszonej proces parzenia wygląda bardzo podobnie. Do wrzątku wrzucamy porcję suszu, po czym zostawiamy go na 5-10 min. W zależności od tego, czy lubisz mocne napary, czy jednak preferujesz nieco mniej intensywne smaki, możesz do takiej herbaty dodać odrobinę miodu, soku malinowego, cytryny, a nawet mleka.
Jeśli chcesz spróbować smaku prawdziwej herbaty górskiej z liści gojnik – zajrzyj do naszej oferty. W naszym asortymencie znajdziesz greckie produkty spożywcze, w tym słodycze, miody, oliwy oraz pasty. Zapraszamy!