Co to są polifenole?
Związki fenolowe, zwane również związkami polifenolowymi, stanowią dużą grupę związków organicznych występujących w roślinach, jako produkty ich wtórnego metabolizmu. Mają wiele korzystnych działań dla zdrowia, których kulminacją są właściwości przeciwutleniające. Wyróżnia się je w co najmniej 15 kategoriach. Do najważniejszych należą flawonoidy, szeroko rozpowszechnione w przyrodzie. Polifenole można znaleźć w zbożach, roślinach strączkowych (zwłaszcza ciemnych odmianach, takich jak fasola czerwona i czarna), owocach, takich jak jabłka i owoce cytrusowe, zwłaszcza w skórce, orzechach, a także w winie, herbacie, piwie i kakao. Polifenole odpowiadają za pewne cechy smakowe i zapachowe (organoleptyczne) żywności i napojów roślinnych, takie jak cierpkość i gorycz.
Polifenole chronią organizm przed wolnymi rodnikami, produktami utleniania, które uszkadzają komórki i mogą powodować raka i starzenie się.
Polifenole w oliwie z oliwek
Oprócz witamin, pierwiastków śladowych, minerałów i bardzo dobrych dla zdrowia tłuszczów jednonienasyconych, doskonała oliwa z oliwek jest bogata w polifenole, które nadają jej wartość odżywczą. Polifenole chronią nie tylko nasz organizm, jak zobaczymy poniżej, ale także samą oliwę z oliwek przed utlenianiem, dlatego jako produkt ma tak długi okres przydatności do spożycia (co najmniej 18 miesięcy, a w niektórych przypadkach dłużej) i jest stabilny w wysokich temperaturach. temperatury. Jest to zatem najbardziej odpowiedni olej do smażenia, ponieważ nie psuje się łatwo, jego jakość i składniki odżywcze.
WSKAZÓWKA: Oliwa z oliwek bogata w polifenole pozostawia pikantne uczucie przypominające lekkie pieczenie w gardle i przyjemnie gorzki smak u nasady języka. Dzieje się tak dlatego, że na jego właściwości organoleptyczne (aromat, smak) wpływają polifenole, a zwłaszcza oleokantal. Ta cecha jest zwykle wyraźna w przypadku agoureo (oliwa z oliwek z wczesnych zbiorów).
Nie wszystkie oliwy z oliwek mają tę samą zawartość polifenoli. Wpływ na to mają takie czynniki, jak odmiana oliwek, gleba, mikroklimat, etap dojrzewania owoców, sposób uprawy, produkcji i przechowywania oliwy z oliwek. Rodzaj oliwy z oliwek, który jest zwykle bogaty w polifenole, biorąc pod uwagę wymienione czynniki, to oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, która została wyprodukowana w drodze ekstrakcji „na zimno”. Oznacza to, że w procesie wyrabiania ciasta temperatura nie przekracza 27 stopni Celsjusza. Jeszcze większą zawartość fenoli wykazuje agouroil, oliwa z oliwek z wczesnych zbiorów, chociaż nie zawsze jest to pewne i zależy od powyższych czynników.
W badaniu mapującym grecką oliwę z oliwek (Karkoula i in., 2014), podczas którego zbadano zawartość składników fenolowych w oliwie z oliwek według regionu i odmiany, po zbadaniu 291 próbek oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia produkowanej w Grecji, Najwyższą zawartość fenoli stwierdzono średnio w odmianie Koroneiki.
Tarcza Zdrowia
Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej nr 432/2012 oliwa z oliwek o wysokiej zawartości fenoli może być opatrzona oświadczeniem zdrowotnym „Polifenole w oliwie z oliwek przyczyniają się do ochrony lipidów krwi przed stresem oksydacyjnym”. Dzięki temu wyróżnieniu wyłania się nowa kategoria super oliwy z oliwek, która z produktu spożywczego staje się żywnością funkcjonalną o właściwościach prozdrowotnych. Oświadczenie jest dopuszczalne pod warunkiem, że oliwa z oliwek zawiera co najmniej 5 mg hydroksytyrozolu i jego pochodnych (np. oleoeuropeiny i kompleksu tyrozolu) na 20 g oliwy z oliwek. Korzystne efekty występują, gdy konsument spożywa co najmniej 20 g oliwy z oliwek dziennie, stosując ogólnie zbilansowany i zdrowy tryb życia oraz dietę.
Co to oznacza w praktyce: Oświadczenie uznaje właściwość polifenoli polegającą na ograniczaniu utleniania LDL, gdyż oczyszczają one organizm z wolnych rodników, co skutkuje redukcją cholesterolu odkładającego się w tkankach. Działają również przeciwko czynnikom utleniającym tkanki nabłonkowej. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko powstania blaszki miażdżycowej prowadzącej do miażdżycy, a tym samym zmniejsza się ryzyko chorób układu krążenia (wkład w profilaktykę i leczenie chorób serca). Oprócz ochrony układu sercowo-naczyniowego, wiele badań wykazało związek fenoli oliwy z oliwek z ochroną przed zakrzepicą, chorobami wątroby, nadciśnieniem, cukrzycą, nowotworem, białaczką, osteoporozą, chorobą Alzheimera, udarem, zespołem metabolicznym itp.
POLECANE PRODUKTY