Jednym z regionów znanym z wytwarzania oliwy jest Grecja, gdzie rocznie powstaje jej nawet 430 tys. ton. Charakterystyczny w smaku i bogaty w cenne składniki odżywcze wyrób stanowi nieodłączną część diety mieszkańców Półwyspu Bałkańskiego, a także uwielbiany jest na świecie. Przeczytaj o tym, jak przebiega proces przygotowywania “płynnego złota”, aby przekonać się, dlaczego ludzie go tak bardzo cenią.
Sezon zbiorów oliwek
W Grecji drzewa oliwne znaleźć można niemal w każdym regionie kraju. W zależności od miejsca uprawiane są rozmaite odmiany roślin, których owoce różnią się od siebie smakiem. Zbiór plonów przeznaczonych do produkcji oliwy zaczyna się w połowie grudnia i trwa aż do marca. Niekiedy przeprowadza się go ręcznie, ale zwykle robi się to za pomocą maszyn, które delikatnie potrząsają drzewami, a następnie łapią spadające owoce. Czas trwania sezonu jest bardzo ważny, ponieważ oliwki powinny osiągnąć dojrzałość, ale nie wejść w okres, kiedy zaczynają się psuć oraz nabierają kwaśnego posmaku. W tym celu ważne jest zastosowanie różnych metod oceny stanu plonów, jak również odpowiednie przechowanie po zakończonym zbiorze.
Jak powstaje najlepsza grecka oliwa z oliwek?
Po zebraniu oliwek są one szybko transportowane do młynów, gdzie zaczyna się proces produkcji oleju. W pierwszym etapie owoce są myte, a następnie zgniatane na pastę, którą umieszcza się w specjalnych prasach wyciskających olej z miąższu. W wyniku tego powstaje grecka oliwa z oliwek, która po filtrowaniu (oddzieleniu od wody) jest gotowa do spożycia. Tłoczenie odbywa nie dłużej niż 48h po zbiorach, a także przebiega w niskich temperaturach, co pozwala zachować jak najwięcej witamin oraz minerałów pochodzących z oliwek. Właśnie dlatego najbardziej cenione są wyroby z oznaczeniem “extra virgin” wskazujące na to, że oliwa pochodzi z pierwszego tłoczenia i nie została poddana żadnym procesom chemicznym.
Wyjątkowe właściwości greckiej oliwy z oliwek
W porównaniu do innych wyrobów olej wyrabiany z oliwek z Półwyspu Bałkańskiego zawiera znacznie więcej polifenoli, które mają silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Sprawia to, że “płynne złoto” ma pozytywny wpływ na układ krążenia, a zatem regularne spożywanie wyrobów pozwala zachować zdrowe serce. Ponadto jest również bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6, które pomagają zapobiegać nowotworom, a także obniżają poziom złego cholesterolu.
Oliwa ma też doskonałe walory smakowe, dlatego podawana na zimno idealnie uwydatnia smak warzyw i świetnie sprawdza się do dań z makaronem, owocami morza czy mięsem. Sięgnij po najlepszą oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia – znajdziesz ją wraz z innymi tradycyjnymi produktami spożywczymi w sklepie internetowym Grecki Kącik. Zapraszamy!
Pingback: Kalamata – szlakiem gajów oliwnych - Greckikącik