Greckie piwa – co warto o nich wiedzieć?

Choć Grecja znana jest głównie ze wspaniałej kuchni, przepięknych wysp i bogatej historii, ma wiele do zaoferowania również miłośnikom piwa. Mimo tego, że nie są one tak znane, jak greckie wino i potrawy, zyskują na popularności dzięki unikalnemu smakowi, lokalnym składnikom oraz oryginalnej charakterystyce.

Tradycja piwowarska ma w Grecji długą tradycję. Sięga bowiem starożytności, co potwierdzają dowody na produkcję i konsumpcję piwa na obszarze obecnego państwa. Choć przez wieki wśród trunków dominowało wino, piwo wraca do świetności, czego zasługą jest zwłaszcza działalność lokalnych browarów, przywracających dawne tradycje. Obok regionalnych zakładów przetwórstwa największymi producentami piwa w Grecji są aktualnie Browar Ateński i Browar Olimpijski.

Miejscowe składniki kwintesencją greckiego piwa

Nie da się ukryć, że na unikatowy charakter trunków wpływają przede wszystkim produkty, z których są one wytwarzane. Lokalne greckie browary korzystają zwykle z lokalnych składników charakterystycznych dla danego regionu, co sprawia, że każde z piw wyróżnia niezwykły smak, którego nie sposób znaleźć gdziekolwiek indziej. Do produkcji browarów bardzo często wykorzystuje się, chociażby świeże owoce, dzięki którym zyskują one niepowtarzalny aromat.

Dla każdego coś dobrego, czyli o różnorodności stylów

Greckie piwa to prawdziwa feeria smaków. Wśród nich znaleźć można bowiem nie tylko tradycyjne, lekkie lagery, ale też bardziej wyszukane i zniuansowane kompozycje kraftowe. Tradycja piwowarska jest w Grecji o tyle długa, że twórcy z przyjemnością eksperymentują, próbując różnych nowoczesnych metod produkcji. Dzięki temu są w stanie oferować innowacyjne, jedyne w swoim rodzaju receptury.

Czego warto spróbować? Przegląd popularnych greckich piw

  • Mythos to bez wątpienia jedno z najpopularniejszych eksportowych piw, które jest uwielbiane zarówno przez lokalnych mieszkańców, jak i turystów. Co stoi za jego sukcesem? Orzeźwiający i przyjemny smak dobrze znany każdemu miłośnikowi lagerów.
  • Dość podobnym do Mythos piwem jest FIX – również lager o słomkowej barwie i rześkim smaku.
  • Nietuzinkowych doznań można spodziewać się, pijąc imperialny stout z dodatkiem prażonych orzechów laskowych Hazelnut Moctezuma z browaru Seven Island.
  • Alfa Weiss to z kolei klasyczne pszeniczne piwo w stylu German Hefeweizen warzone przez Browar Ateński.

O ile w sklepie internetowym Grecki Kącik nie znajdziesz napojów alkoholowych, mamy do zaproponowanie szereg przekąsek w sam raz do delektowania się ulubionymi trunkami. Zapraszamy!

Dodaj komentarz