Zielone oliwki Chalkidiki – podstawa greckiej kuchni

You are currently viewing Zielone <strong>oliwki </strong>Chalkidiki – podstawa <strong>greckiej </strong>kuchni

Kuchnia śródziemnomorska, a w szczególności grecka, nie mogłaby obyć się bez oliwek. Przyciągają one największych smakoszy nie tylko wyjątkowym smakiem oraz wszechstronnością zastosowań kulinarnych, ale również znakomitymi właściwościami zdrowotnymi. To właśnie one są jednym z kilku czynników sprawiających, że dieta popularna w krajach basenu Morza Śródziemnego jest tak ceniona przez amatorów zdrowego trybu życia. Jedną z najlepszych odmian oliwek pozostaje zaś Chalkidiki – pozyskiwana w odpowiedni sposób. Czym charakteryzują się te owoce?

Pozyskiwanie zielonych oliwek Chalkidiki

Oliwki Chalkidiki to owoce cechujące się jasną, zielonkawo-żółtą barwą, które są pozyskiwane wyłącznie z dwóch odmian: Khondrolia Halkidiki oraz Halkidiki z gatunku Olea europaea L. Ich zbiór ma miejsce na początku września, gdy wejdą one we właściwą fazę dojrzewania, uzyskując w ten sposób pożądany odcień. Z czasem kolor oliwek zmienia się bowiem na czarny, kiedy owoce są w pełni dojrzałe – Chalkidiki muszą być więc zbierane wcześniej. Przestrzeganie wszystkich zasad ich produkcji sprawi, że będą one charakteryzować się nie tylko prawidłową barwą, ale też subtelnym aromatem, lekko gorzkawym, korzennym smakiem, brakiem oleistości oraz dużą wielkością.

Oliwki Chalkidiki – wartości odżywcze

Kolor, smak, aromat i konsystencja greckich oliwek Chalkidiki sprawiają, że cieszą się one niesłabnącym uznaniem ze strony nawet najbardziej wymagających miłośników wyjątkowych kulinariów. Do bezdyskusyjnych zalet tych owoców należą jednak również cenne wartości odżywcze. Przede wszystkim zawierają one bardzo dużą ilość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych czy przeciwutleniaczy, a także witamin A i E – działają zatem antyoksydacyjnie, chroniąc przed chorobami układu krążenia. Warto też wspomnieć o znacznej zawartości związków fenolowych odpowiedzialnych za prawidłową pracę serca oraz o pierwiastkach śladowych jak żelazo, potas wapń czy fosfor.

Smaczne propozycje z greckimi oliwkami

Chalkidiki to oliwki, które bez przeszkód można jeść na surowo – ze względu na swoją uniwersalność doskonale nadają się jednak do wielu innych zastosowań w kuchni. Warto na przykład podać je z napojami, posiekać i dodać do sałatek, makaronów, dań na ciepło lub pizzy albo topić jako pastę z oliwą z oliwek. Z uwagi na niewielkie pestki oraz dużą ilość miąższu Chalkidiki stanowią też perfekcyjny wybór do nadziewania.

Grecki Kącik to miejsce, w którym możesz przekonać się o wyjątkowości prawdziwych greckich oliwek Chalkidiki. W asortymencie sklepu przygotowaliśmy różnorodne przysmaki sprowadzane prosto z Grecji – od standardowych propozycji po oliwki z dodatkiem ziół albo marynowane.

Co ważne, w konkursie na wystawie Gourmet Specialist Awards 2021 nasze oliwki zostały wyróżnione:

  • srebrnym medalem – oliwki zielone z pestką oraz nadziewane korniszonem,
  • brązowym medalem – oliwki drylowane.

Posmakuj najlepszych greckich smakołyków już dziś!

Dodaj komentarz